HIV

ΕΡΩΤΗΣΗ: Καλησπέρα σας. Είμαι 36 ετών, HIV+ τουλάχιστον τους τελευταίους 6 μήνες και σε αντιρετροϊκή αγωγή το τελευταίο 2μηνο. Πριν 6 ημέρες παρουσίασα ξαφνικά πυρετό έως 39 με μικρή ενόχληση στο λαιμό (απο παιδί έχω πρόβλημα με τις αμυγδαλες μου). Ο γιατρός που με παρακολουθεί συνέστησε να ξεκινήσω Augmentin 625. Ξεκίνησα κανονικά και πυρετό δεν ανέβασα πάλι. Την τρίτη μέρα όμως με Augmentin, ένιωσα πολύ ερεθισμένο το στόμα μου παντού (ούλα, δοντια, ουρανίσκο) αλλά και τη μύτη μου με έντονο πόνο εσωτερικά στο στόμα και τη μύτη. Ο γιατρός μου είπε ότι παρουσιάσα αλλεργία στην αντιβίωση, συνέστησε να τη σταματήσω και να αρχίσω πλύσεις με Dactarin gel όπως και κάνω. Τρεις ημέρες μετά η στοματική κοιλότητα είναι ίσως καλύτερα (χωρίς να μπορώ να μασήσω βέβαια γιατί πονάω) αλλά η μύτη εσωτερικά πονάει πολύ. Πιστεύετε ότι όντος παρουσίασα αλλεργία στην Augmentin (που έχω πάρει σε ”τόνους” απο παιδί λόγω αμυγδαλών) ή έχει να κάνει με τον HIV και πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο; Περιμένω με αγωνία το μήνυμα σας. Ευχαριστώ θερμά.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Οι παρενέργειες στα φάρμακα είναι πολύ κοινές και κατά κανόνα μπορούν να αποφευχθούν. Ωστόσο, ορισμένες ανεπιθύμητες ενέργειες προκύπτουν εν αιθρία, δεν μπορούν δηλαδή να προβλεφθούν. Σε αυτές τις αντιδράσεις ανήκουν και οι αντιδράσεις υπερευαισθησίας, αντιδράσεις που οφείλονται σε ενεργοποίηση/υπεραντιδραστικότητα του ανοσοποιητικού συστήματος. Οι αλλεργικές αντιδράσεις ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία. Οι HIV θετικοί ασθενείς είναι ...

περισσότερα »
Scroll To Top