Καλησπέρα, εδώ και 9 ημέρες παίρνω την Vibramycin που έχει συστήσει ο γυναικολόγος και πρέπει να την πάρω άλλες 3 ημέρες (συνολικά 12 ημέρες δηλαδή). Σήμερα είδα ότι έβγαλα στο μέτωπο μικρά σπυθουράκια. Δεν έχουν πύον. Είναι αλλεργική αντίδραση στο φάρμακο αυτά σωστά; Μήπως επειδή σημερα ήμουν στον ήλιο πολλές ώρες; Θα πρέπει να τη σταματήσω; Ευχαριστώ

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία.

Η διάγνωση των φαρμακευτικών εξανθημάτων είναι κλινική και σε ορισμένες
περιπτώσεις μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και αλλεργικά τεστ. Είναι λοιπόν
σαφές ότι χωρίς να έχουμε κλινική εικόνα δεν μπορούμε να σας απαντήσουμε με
ακρίβεια στo ερώτημά σας. Το εξάνθημα που εμφανίσατε θα μπορούσε να είναι
αλλεργική αντίδραση στο vibramycin ή κάποια φωτοδερματίτιδα. Θα σας
συμβούλευα να επισκευθείτε αλλεργιολόγο ώστε να γίνει μια ολοκληρωμένη
διάγνωση, όχι μόνο για μια καλύτερη θεραπευτική αντιμετώπιση του
εξανθήματος αλλά και για να γνωρίζετε ποια αντιβιοτικά μπορείτε να λάβετε
με ασφάλεια στο μέλλον. Αν και συνήθως σε περίπτωση φαρμακευτικής αλλεργίας
διακόπτουμε την αγωγή, ορισμένες φορές, εάν το αντιβιοτικό είναι απαραίτητο
και η φαρμακευτική αντίδραση είναι ήπια, υπάρχει η πιθανότητα να
ολοκληρωθεί η θεραπεία παράλληλα με την αντιμετώπιση της αλλεργικής αντίδρασης.
Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε τον γυναικολόγο σας ως προς την αναγκαιότητα
της συνέχισης της αγωγής πριν τη διακόψετε.

Εκ μέρους της ομάδας του www.allergikos.gr

 

Σημείωση allergikos.gr: Οι απαντήσεις στις ερωτήσεις του κοινού σε καμία περίπτωση δεν υποκαθιστούν την εξατομικευμένη ιατρική προσέγγιση και αντιμετώπιση.

Print Friendly, PDF & Email
Scroll To Top