Author Archives: liapis

Καλημέρα σας, Εμφάνισα εδώ και μια εβδομάδα έντονη κνίδωση σε όλο το σώμα με τρομερή φαγούρα και πόνο στις ερεθισμένες περιοχές. Παίρνω από τις 30/9 συνεχόμενα (με οδηγία γιατρού)ύστερα από μεγάλη εγχείρηση υστερεκτομή/σάλπιγγες και επιδιόρθωση του πυελικών οργάνων και εδάφους , 4 χάπια Ιβουπροφαινης 200mg /8 ώρες κ Tylenol 1 κάθε 8 ώρες (2 μόνο την μέρα )για τον ενδιάμεσο πόνο .Τα μόνα που άλλαξα στο πρόγραμμα μου ήταν ότι τις τελευταιες 10 μέρες έτρωγα 4 μικρά σοκολατάκια καθημερινώς και ότι ξεκινήσαμε να βάψουμε το σπίτι μας την προηγούμενη Δευτέρα και συνεχίζουμε ακόμα το βάψιμο και μένουμε στο σπίτι χωρίς να βγαίνουμε καθόλου. Πήγα επείγοντα χτες το βράδυ ( κοκκίνησε όλος ο σβέρκος μου κ πρήστηκα κ δεν μπορούσα να καταπιώ καλά) κ μου έδωσαν Benadryl, prednisone και Pepcid για το στομάχι. Ενώ τα σημάδια μου ήταν κλασικοί κόκκινοι Φουσκωτοί μεγάλοι /μικροί δακτύλιοι με άσπρο στην μέση Κ άσπρο έξω από τον κύκλο , σήμερα μεταλλάχθηκαν τα πρηξίματα κ μοιάζουν άλλου σαν αιμάτωμα,άλλου σαν μελανιες (Μαύρο/κίτρινο)κ άλλου σαν να έχει καεί το πόδι μου.Έχετε κάποια συμβουλή σας παρακαλώ;

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Με βάση την περιγραφή την οποία κάνετε εικάζω ότι πρόκειται για οξεία κνίδωση με αγγειοοίδημα. H ιβουπροφαίνη ανήκει στα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα (ΜΣΑΦ) με αναστολή επί της κυκλοξυγενάσης 1 (COX-1) και αποτελεί ένα από τα συχνότερα φάρμακα της συγκεκριμένης κατηγορίας, τα οποία προκαλούν αντιδράσεις υπερευαισθησίας. Η ακεταμινοφαίνη (Tylenol) είναι και αυτή ένα μη στεροειδές αντιφλεγμονώδης φάρμακο αλλά με ...

περισσότερα »

Καλησπέρα, τον τελευταίο καιρό, στα χέρια μου, έχουν εμφανιστεί εκζέματα με μικρές φουσκάλες και σκασίματα στα δάχτυλα. Εργάζομαι στην εστίαση και υποπτεύομαι ότι ευθύνονται σίγουρα τα γάντια νιτριλίου που φοράμε, καθώς ποτέ πριν δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Υπάρχει πολύ έντονος κνησμός στα δάχτυλα και ανάμεσά τους. Βάζω συνεχώς ενυδατικές κρέμες, αλλά δεν γίνεται τίποτα. Δεν ξέρω σε τι ειδικότητας γιατρό να απευθυνθώ για την κατάλληλη θεραπεία. Δερματολόγο ή αλλεργιολόγο;

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Σύμφωνα με τις πληροφορίες τις οποίες αναφέρετε, εικάζω ότι παρουσιάζετε εξ επαφής δερματίτιδα. Η δυο πιο κοινές μορφές εξ επαφής δερματίτιδα αποτελούν η αλλεργική εξ επαφής δερματίτιδα  και η ερεθιστική εξ επαφής δερματίτιδα . Ωστόσο δεν μπορεί να αποκλειστεί η πιθανότητα κάποιου άλλου δερματικού νοσήματος, όπως το δυσιδρωσικό έκζεμα και η δερματοφυτία (μυκητίαση δέρματος). Οι παθήσεις το δέρματος αποτελούν ...

περισσότερα »
Scroll To Top